2024. aasta novembris lisandus Revismo teenuste valikusse CE-vastavus. Oleme CE-märgise väljastamiseks vajalike nõuete kaardistamise ja nende täitmisega ning üleüldse kogu seda protsessi hõlmavate teemadega aastate jooksul palju kokku puutunud ning seega otsustasime kõik selle viia eraldiseisva teenuse alla.
Mis on CE-vastavus?
Paljud Euroopa turul olevad tooted peavad omama nõuetekohast CE-märgist. CE-märgise lisamisega tootele kinnitab tootja (või turule laskja), et toode vastab sellele kehtestatud nõuetele. Peamiselt on need seotud erinevate regulatsioonide järgimisega ning nõuetekohase dokumentatsiooni olemasoluga. Üldjuhul on regulatsioonid ja sealt tulenevad nõuded seotud ohutuse tagamisega. Oluline on siinkohal märkida, et käsitleda tuleb ohte ja riske nii inimestele kui ka keskkonnale.
Miks on see oluline?
CE-märgise tootele paigaldamine, aga eelkõige selleks vajalik nõuete täitmine, on ühtemoodi olulised nii tootjatele kui ka ostjatele. Mõlema jaoks aitab CE-vastavusmärgis saada kinnitust, et toode on piisavalt ohutu ning vastab kõikidele kehtivatele regulatsioonidele. Tootjatele on see oluline turule pääsemiseks, sest ilma CE-märgiseta pole lubatud paljusid tooteid Euroopa Majanduspiirkonnas müüa. Lisaks aitab CE-vastavus minimeerida juriidiliste probleemide riski, muutes selle oluliseks mitte ainult vastutustundliku äritegevuse, vaid ka organisatsiooni maine ja klientide rahulolu tagamiseks.
Kuidas saab Revismo teid aidata?
- CE-märgise vajaduse väljaselgitamine
Oleks ekslik arvata, et kõik Euroopa turul olevad tooted nõuavad CE-märgist. Juhul kui mingi konkreetse toote puhul pole märgis nõutud, siis selle paigaldamine tootele on karistatav. Siinkohal võib näiteks tuua mõned mänguasjad, käsitöö tooted, mööbli esemed jne, millele ei tohi CE-märgist paigalda. Oluline on, et igat toodet analüüsitaks eraldi. Näiteks mööbel üldjuhul ei nõua CE-märgist, aga mööbliesemete puhul, mis kasutavad elektritoidet, võib olla CE-märgis kohustuslik.
- Tootele kehtivate regulatsioonide ja nõuete kaardistamine
Tihti on kõige keerukam õige toote liigituse määramine. Kas tootja müüb näiteks tõstukit või tõstuki osa, millest saab kunagi tõstuk? Kas siinide mitte-tarnimine ja hiljem lisamine tähendab, et meie klient müüb tõstuki osasid, mitte tõstukit? Vastavalt liigitusele on kohalduvate regulatsioonide ja neist tulenevate CE-märgise nõuete loetelu väga erinev.
- Nõuetele vastavuse kontroll
Kui kehtivad regulatsioonid on kindlaks määratud, siis tuleb kontrollida, kas toode ka neid nõudeid täidab. Näeme liiga tihti olukordi, kus kehtivad regulatsioonid on kliendil küll välja selgitatud, aga toode ise nendele ei vasta. Revismo saab vajadusel aidata ka sellega, et toode nõuetega vastavusse viia, projekteerides selleks näiteks vajalikke lisasid või muutes toote disaini.
- Dokumentatsiooni koostamine
Pärast tootega kohalduvate regulatsioonidega vastavuse saavutamist tuleb toote kohta koostada nõuetekohane dokumentatsioon. Sellisteks dokumentideks võib olla näiteks CE-vastavuse deklaratsioon, riskianalüüs, kasutusjuhend või muu. Nõutud dokumentatsioon sõltub paljuski toote valdkonnast ja iseloomust ning tuleneb otseselt kohalduvast regulatsioonist.
Aastate jooksul oleme kokku puutunud mitme juhtumiga, kus pärast toote turule laskmist selgub, et see ei täida kehtivad nõudeid. Sellises olukorras on kahjuks tootja olukord väga keeruline ning tekkiv kahju võib olla väga suur; samas kui kulu eelnevalt nõuete väljaselgitamiseks ja nende järgimiseks oleks olnud sellega võrreldes väga väike. Niisiis julgustame tootjaid CE-märgise ja sellega seonduvate nõuete teemaga tõsiselt tegelema.
Lisaks saab lugeda:
https://ttja.ee/ariklient/ohutus/ce-margis
https://europa.eu/youreurope/business/product-requirements/labels-markings/ce-marking/index_et.htm